Skoorsteen toebroodjie pyp: voordele, nadele, installasie funksies


Die skoorsteen is 'n belangrike deel van die verwarmingstelsel, en daarom moet die keuse daarvan op 'n verantwoordelike manier benader word. Daar is 'n groot verskeidenheid skoorstene in die moderne konstruksiemark, maar 'n toebroodjiepyp word as 'n gewilde opsie beskou. Sulke elemente word in meterafdelings vervaardig: elkeen bestaan ​​uit twee pype van verskillende diameters, wat die een in die ander ingesteek word, waartussen daar 'n laag termiese isolasie is.

Wat is 'n skoorsteenbroodjiepyp, die voor- en nadele daarvan?

Die meeste privaat huise het individuele verwarming, dus die belangrikste probleem tydens die konstruksie is die kwaliteit en korrekte installasie van die skoorsteen. Nie net die doeltreffendheid van die verwarmingstoerusting hang hiervan af nie, maar ook die veiligheid vir inwoners, sowel as die gemak van gebruik. Onlangs, wanneer u materiale kies vir die geleiding van 'n skoorsteen, word daar meestal broodjies gekies. Vlekvrye of gegalvaniseerde staal word vir die vervaardiging daarvan gebruik.

So 'n skoorsteen is saamgestel uit kant-en-klare onderdele, en die installasie daarvan hang nie af van die konstruksiestadium van die gebou nie.

Tydens die werking van die verwarmingstoerusting word slegs die binnepyp verhit, aangesien die teenwoordigheid van 'n hitte-isolerende laag nie die buitenste pyp kan opwarm nie. So 'n ontwerpstoestel verminder die vorming van kondensaat tot 'n minimum, en verhoog ook die brandveiligheid van die skoorsteen.

Aangesien so 'n skoorsteen feitlik nie van buite af verhit nie, is daar geen waarskynlikheid dat ontbranding van vlambare voorwerpe in die omgewing ontbrand nie. Daarom sal 'n toebroodjiepyp ideaal wees om 'n skoorsteen in 'n houtgebou te lê.

Die toebroodjiepyp kan gebruik word om 'n skoorsteen vir enige verwarmingstoerusting te skep

Die belangrikste voordele van sulke pype:

  • goeie trekkrag te verseker - dit laat die brandstof eweredig brand: rook hoop nie in die verbrandingskamer op nie en kom nie deur die deur in die kamer nie;
  • vermindering van die hoeveelheid kondensaat - die hitte-isolerende laag laat die koue van buite nie die binnepyp afkoel nie, daarom vorm byna geen kondensasie nie;
  • gebruiksgemak - dit is genoeg om die spesiale sakke van die skoorsteen een of twee keer per jaar skoon te maak en, indien nodig, die pyp van roet skoon te maak;

    Skoorsteen skoonmaak word met spesiale toestelle uitgevoer en vereis dat die veiligheidsmaatreëls nagekom word

  • gemaklik om te installeer - die elemente is eenvoudig en betroubaar met mekaar verbind;

    Die installering van toebroodjiepype is eenvoudig en vinnig, waarna hierdie plekke met klampe vasgemaak word

  • 'n groot verskeidenheid pype met verskillende diameters - u kan 'n skoorsteen kies vir die tipe verwarmer wat gebruik word;
  • ligte gewig - die hele struktuur is lig en kompak, dit is dus nie nodig om 'n fondament te skep nie. Dit bespoedig die installasieproses en bespaar geld;
  • veelsydigheid van gebruik - dit kan buite en binne die huis geïnstalleer word. Terselfdertyd sal houtbalke, balke en 'n dakkoek nie 'n struikelblok word nie: daar is spesiale knope wat u toelaat om deurgange deur die mure, plafon en dak van die huis uit te maak;

    Met behulp van toebroodjiepype kan 'n eksterne of interne skoorsteen gemaak word: albei hierdie tipe installasies is veilig, maar met 'n eksterne, verhoog die hoeveelheid kondensaat

  • sterkte en weerstand teen die negatiewe effekte van aggressiewe stowwe en temperatuurveranderinge.

Maar daar is ook nadele:

  • koste - hoër as dié van 'n enkelwandige pyp;
  • lewensduur van slegs ongeveer 15 jaar;
  • na 'n rukkie neem die digtheid van die gewrigte af as gevolg van konstante temperatuurveranderings.

Die binnepyp van die toebroodjie skoorsteen is altyd gemaak van vlekvrye staal wat 'n hoë weerstand teen korrosie het. Om geld te bespaar, kan u 'n skoorsteen met 'n gegalvaniseerde buitepyp koop, maar dit is minder duursaam.

Om geld te bespaar, kan u ontwerpe kies met 'n gegalvaniseerde buitebuis, aangesien die binneste gewoonlik altyd van vlekvrye staal gemaak is.

Die binnepyp is bestand teen die negatiewe gevolge van aggressiewe stowwe en hoë temperature, en die buitenste is sterk en stewig om die integriteit van die struktuur te verseker.

Video: wenke vir die installeer van selfgemaakte broodjies

Berekening van die deursnee en hoogte van die toebroodjiepyp

Voordat u 'n toebroodjiepyp koop, moet u besluit oor die afmetings: die buitenste / binneste deursnee en die minimum hoogte. Die buitediameter is belangrik, aangesien die dikte van die isolasie sal afhang van hoe goed die binnepyp geïsoleer is, asook die keuse van deurlaatelemente. Die muurdikte van die binnepyp is gewoonlik tussen 0,5-1 mm en die buitepyp ongeveer 0,7 mm. Die dikte van die isolasie is 25–60 mm, maar dit kan tot 100 mm wees. Die deursnee van die binnepyp is 200-430 mm: die presiese grootte hang af van die krag van die betrokke verwarmer.

Hoe om die deursnee te bereken

Wanneer die krag van die verwarmer bekend is, kan die volgende aanbevelings gebruik word om die deursnee van die skoorsteen te bereken:

  1. Krag minder as 3,5 kW - die grootte van 'n reghoekige skoorsteen moet 0,14 * 0,14 m wees. Die deursnee van 'n ronde skoorsteen moet ooreenstem met dieselfde oppervlakte (dws 0,0196 m2). As u die gebied ken, kan u die deursnee van die pyp bepaal: d = 2 * √ S / π, dit wil sê 2 * √ 0,0196 / 3,14 = 0,158 m. Rond tot 160 mm af.
  2. Krag van 3,5 tot 5 kW - die skoorsteendeursnit is ten minste 0,14 * 0,20 m. Bereken die minimum pypdiameter: d = 2 * √0,14 * 0,2 / 3,14 = 0,189 m. Rond tot 190 mm.
  3. Krag van 5 tot 7 kW - die dwarsdeursnit van 'n reghoekige skoorsteen moet minstens 0,14 * 0,27 m wees. Die minimum pypdiameter: d = 2 * √0,14 * 0,27 / 3,14 = 0,219 m. Rond tot 220 mm .. .

As die krag van die ketel onbekend is, moet u meer ingewikkelde berekeninge uitvoer.

'N Skoorsteen met 'n korrek berekende pypdeursnee sal lank duur en nie onnodige probleme tydens die werking veroorsaak nie

Om die binnediameter van 'n toebroodjiepyp te bereken, moet u die volgende kenmerke ken:

  • die hoeveelheid brandstof wat binne een uur in die ketel verbrand word;
  • temperatuur van gasse wat die ketel in die skoorsteen verlaat - gewoonlik 150-200 oVAN;
  • die deurgangsnelheid van gasse in die pyp (W) is ongeveer 2 m / s.

Berekeningsvolgorde:

  1. Skoorsteenarea: S = (π * d²) / 4. Die oppervlakte kan ook bepaal word deur die verhouding van die volume gasse tot die spoed van hul deurloop in die pyp: S=Vgas/ W.
  2. Skoorsteen deursnee: d = 2 * √ S / π. In plaas van S sit ons die formule V ingas/ W, dit wil sê d = 2 * √ Vgas/ π * W.
  3. Gasvolume (Vgas): eers moet u die volume gasse by die ingang van die skoorsteen bereken. Dit hang af van die hoeveelheid brandstof wat gebruik word en word bepaal deur die formule: Vgas= B * Vbrandstof* (1 + t / 273) / 3600, waar:
    • - die hoeveelheid brandstof wat per uur in die verwarmingsketel verbrand word, gemeet in kg / uur;
    • Vbrandstof - spesifieke volume verbrandingsprodukte (geneem uit die tabel);
    • t is die temperatuur van gasse by die uitlaat na die pyp (geneem van die tafel).

Tabel: afhanklikheid van die hoeveelheid brandstof wat per uur verbrand word, van die soort

Tipe brandstofDie volume verbrandingsprodukte by 0o en 'n druk van 760 mm Hg.Vbrandstof (m3/ kg)Temperatuur van gasse in die skoorsteen, oС
1steT1IntermediêrT2LaasteT pdUitgang in die skoorsteenT uh
Brandhoutvog 25%10700500160130
Groot turf met 'n voginhoud van 30%10550350150130
Briket turf11600400150130
Bruinkool12550350160130
Steenkool17480300120110
Antrasiet17500320120110

Berekening voorbeeld:

  1. Om 'n huis te verhit, word 10 kg brandhout met 'n voginhoud van 25% per uur bestee. Uit die tabel vind ons die volume brandstof (dit is 10). Daar word aanvaar dat die temperatuur van die gasse by die inlaat na die pyp 150 is oVAN.
  2. Ons bereken die volume gasse by die ingang van die skoorsteen: Vgas= 10 * 10 * (1 + 150/273) / 3600 = 0,043 m3/ kg.
  3. Bepaal die deursnee: d = 2 * √ 0,043 / (3,14 * 2) = 0,165 m. Dit wil sê onder hierdie omstandighede kan die binnediameter van die skoorsteen nie minder as 165 mm wees nie.

Maar tog, as u die deursnee van 'n toebroodjiepyp bereken, moet u die ketelkrag in ag neem: hoe hoër dit is, hoe groter moet die deursnee wees. As u twyfel of u die berekening self sal kan uitvoer, is dit beter om dit aan spesialiste toe te vertrou. Vir foute sal dit lei tot 'n probleem in die werking van die verwarmer, en die verbrandingsprodukte sal nie heeltemal uit die kamer verwyder word nie.

Skoorsteenhoogteberekening

Volgens aanvaarde standaarde moet die totale hoogte van die skoorsteen nie minder as 5 m wees nie, anders kan dit nie die vereiste trek verskaf nie. Maar moenie dink dat hoe hoër die pyp, hoe groter die druk nie. Met 'n baie hoë skoorsteenhoogte sal die trek ook afneem, omdat die spoed van deurgang en afkoeling van gasse in die pyp sal vertraag.

Daar is 'n paar reëls om die hoogte van die buitekant van die skoorsteen te bepaal:

  • op 'n plat dak, moet die pyp ongeveer 50 cm wees;
  • op 'n skuins dak:
    • as die pyp tot 150 cm van die rand af is, moet dit 50 cm hoër wees as dit;
    • as die pyp 150–300 cm van die rand af is, moet dit gelyk wees;
    • as dit meer as 300 cm van die rand af is, word die minimum hoogte daarvan soos volg bepaal: 'n denkbeeldige lyn word vanaf die rand tot by die rand van die pyp getrek, terwyl die hoek tussen hierdie lyn en die horison 10 moet weeso;
  • die skoorsteen moet nie naby dakvensters en -deure geplaas word nie, sodat vonke wat uit die skoorsteen kom, nie die kamer binnedring nie.

Afhangend van die afstand van die skoorsteen vanaf die nok van die skuinsdak, sal die hoogte daarvan relatief tot die nok verskil

Video: hoe die skoorsteenhoogte bereken word vir verskillende soorte geboue

Skoorsteen montering en installasie

As u besluit om 'n toebroodjie skoorsteen met u eie hande te installeer, het u die volgende materiaal en gereedskap nodig om die werk te voltooi:

  • toebroodjiepype en pyp met hersiening;
  • klampe - vir die bevestiging van die pypverbindings;

    Nadat alle verbindings met 'n hittebestande seëlaar geplak is, word 'n klem op die aansluiting van die skoorsteenpype geplaas en styf vasgedraai

  • adapters, elmboë, tees (met verskillende verbindingshoeke);

    In die produksie word verskillende adapters en addisionele elemente gemaak, wat baie handig is om 'n spesifieke skoorsteen uit toebroodjiepype te vorm

  • deurlaatelemente - om 'n veilige gang van die pyp deur die plafon en daktert te skep;
  • hakies - vir die bevestiging van die skoorsteen op die vloer of muur;

    Die beugel onder die skoorsteen wat deur die muur van die huis uitgelei word, versterk die skoorsteenstruktuur

  • okapnik - om die gaping tussen die pyp en die gang deur die dak te sluit;

    Nadat die pyp na buite gebring is, die gaping tussen hom en die deurgangselement verseël is, kan u die verskansing ook aanbring

  • hittebestande seëlaar;
  • gegalvaniseerde plaatmetaal;
  • merker;
  • saag of ponser - om gate in die vloer en dak te maak;
  • hegstukke.

Video: selfinstallasie van 'n oond met 'n toebroodjie skoorsteen

Oorvleueling verby

Die moeilikste stadium om 'n skoorsteen in 'n reeds residensiële gebou te installeer, is die deurloop van die plafonne. Hierdie werk word opeenvolgend gedoen:

  1. 'N Tee word aan die verwarmer gekoppel en met 'n beugel bevestig. 'N Kondensaatval is hieronder aangebring en 'n toebroodjiepyp met 'n hersiening is bo-op aangebring. As dit onmoontlik is om die pyp direk bo die ketel te lei, word dit met behulp van addisionele elmboë na die kant ingetrek.

    Die skoorsteen word met behulp van 'n tee aan die verwarmingsapparaat gekoppel: dit word bo of aan die kant van die ketel gemonteer (afhangend van die ontwerp)

  2. Die toebroodjie skoorsteen word "deur kondensaat" saamgestel: die binneste pyp van die boonste element word in die binneste pyp van die onderste element geplaas. In hierdie ontwerp sal vog deur die mure vloei in die kondensaatopvanger. In die geval van 'n rookverbinding word die binneband van die boonste element op die binneband van die onderste element aangebring. Maar dan sal daar kondensasie in die isolasie ophoop, en by lae temperature sal dit die materiaal beskadig. Daarom is dit onmoontlik om dele van so 'n skoorsteen "deur rook" aan te sluit.

    Voordat u 'n skoorsteen vanaf toebroodjiepype installeer, is dit nodig om die instruksies vir die korrekte aansluiting van onderdele te bestudeer om dan skade aan die hele struktuur te vermy.

  3. Daar is 'n gat in die plafon vir die toebroodjiepyp. In 'n houthuis word dit met 'n saag en in 'n betonvloerplaat met 'n perforator gedoen.

    As die plafon beton is, word 'n gat in so 'n plaat met 'n perforator geslaan

  4. Die deurgang word voorberei. Dit is 'n metaalboks waarvan die grootte so moet wees dat dit ongeveer 150 mm van die pyp tot die plafon is.

    Die deurgangsboks deur die plafon kan gereed gemaak word of onafhanklik volgens die beskikbare afmetings gemaak word

  5. Die boks is in die plafon vasgemaak, dan word 'n toebroodjiepyp binne-in geplaas. Die afstand tussen dit en die boks is gevul met basaltwol.

    Alhoewel die buitenste deel van die toebroodjiepyp amper nie warm word nie, word dit aanbeveel om dit met basaltwol te isoleer om die houtvloerelemente aan die brand te kry

  6. Van onder en van bo word die boks met isolasie toegedraai met plate gegalvaniseerde metaal waarin gate voorlopig gemaak word wat ooreenstem met die buitediameter van die pyp.

    Die boks, gevul met basaltwol, word aan beide kante toegemaak met gegalvaniseerde velle

Verlaat die pyp deur die dak

Nadat hy deur die plafon gegaan het, word die skoorsteen deur die dak en die dakkoek gelei. Dit word soos volg gedoen:

  1. Daar word 'n gat in die dak en dak van die binnekant van die huis gemaak volgens die bouvlak. Dit neem die hellingshoek van die dak in ag.

    Kundiges raai aan om 'n gat in die dak van die gebou van binne te maak met behulp van 'n bouvlak

  2. In die voltooide gat is 'n deurgangselement (dak) van die vereiste grootte geïnstalleer: dit moet ooreenstem met die hellingshoek van die dak sodat die skoorsteen vertikaal geleë is.

    Om die skoorsteen deur die dak te lei, word 'n spesiale deurgangselement gebruik wat gekies word volgens die hellingshoek van die dak en die buitediameter van die pyp

  3. 'N Toebroodjiepyp word deur die deurgangselement gelei. Van buite word die gaping tussen hulle toegemaak deur 'n verskansing.

    Okapnik - 'n plat metaalring wat die gaping tussen die toebroodjiepyp en die gat in die dak van reënval afsluit

  4. As die dak van vlambare materiale gemaak is, moet 'n afbuigpaal met 'n vonkafdaknet op die pyp aangebring word, sodat vonke wat uitvlieg nie brand veroorsaak nie.

    Die deflector is nie net toegerus met 'n rooster vir die blus van vonke nie, maar ook met 'n sambreel om te voorkom dat neerslae in die skoorsteen binnedring.

Die skoorsteenverbindings word met spesiale klampe vasgemaak.

Video: kenmerke van die installering van 'n skoorsteen uit toebroodjiepype

Skoorsteen seël

In die proses om die skoorsteen aanmekaar te sit, word die verbindingsnate en gapings van hoë gehalte uitgevoer. Hiervoor word 'n hitte- of hittebestande seëlmiddel gebruik. En as die eerste die temperatuur tot 350 kan weerstaan oC, dan die tweede - tot 1500 oC (dit word gebruik vir die verbinding tussen die skoorsteen en die ketel). Al die verseëling word uitgevoer sodat die gom nie in die skoorsteen kom nie.

'N Hittebestande seëlmiddel word gebruik om die verbindings van toebroodjiepype vas te plak

Wanneer u pype verbind, word die seëlmiddel op die buitenste oppervlak van die binnebroodjiepyp aangebring. Dan word die buitepype bedek. Daarna word die kwaliteit van die gewrigte en hul digtheid weer nagegaan.

Hittebestande seëlmiddels is suur of neutraal. As die dakmateriaal nie suurbestand is nie, word 'n neutrale seëlaar gebruik. Silikoon seëlmiddels verdra die negatiewe effekte van ultraviolet bestraling goed, daarom word dit buite die gebou gebruik.

Om die installasie af te handel, op die plek waar die toebroodjiepyp deur die dak gaan, is dit nodig om waterdigting van hoë gehalte uit te voer sodat daar geen lekkasies is nie. As 'n toebroodjiepyp in streke met 'n harde klimaat deur die muur na die straat gebring word, kan dit addisioneel geïsoleer word.

Video: die gang van die pyp deur die dak met isolasie by die aansluiting

Dit is nie moeilik om self 'n toebroodjiepyp saam te stel nie.Om dit te doen, is dit genoeg om die ontwikkelde tegnologie te volg en na die advies van spesialiste te luister. Dit word aanbeveel om so 'n pyp binnenshuis te installeer, want as dit deur die muur gebring word, verminder die doeltreffendheid van die skoorsteen.


Keramiese skoorstene: variëteite, werking en installasie van doen-dit-self

As die stoof verhit word, is dit noodsaaklik om voorsiening te maak vir 'n stelsel vir die verwydering van verbrandingsprodukte en rook, wat nie net die gesondheid van die inwoners van die huis bedreig nie, maar selfs hul lewens. Die oudste en betroubaarste metode word beskou as gewone baksteen skoorstene, wat al lank bokant die stoof geleë is. Die skoorsteen rus op die kop van die stoof, wat in die middel van die huis aangebring is.
Baie tyd het verloop, waartydens die oonde aangepas is, en terselfdertyd die tegnologie vir die verwydering van verbrandingsprodukte en rook verander. Baksteen skoorstene is geleidelik vervang deur keramiek. Die mees gepaste die gebruik van keramiek skoorstene wanneer huise verhit word met ketels wat onlangs gebruik word op gas of vloeibare brandstof.


Toebroodjie skoorsteen ontwerp

Die definisie van "toebroodjie" maak voorsiening vir die aanwesigheid van twee lae, waartussen 'n derde laag moet wees. 'N Skoorsteen met hierdie naam bestaan ​​uit twee pype: uitwendig en binne, en binne is daar 'n hitte-isolerende laag.

Die binnepyp van die skoorsteenstruktuur moet van vlekvrye staal gemaak word, terwyl die binneste pyp van koper, koper, ens. Mineraal- of basaltvesels dien as isolasie. Albei hierdie materiale het uitstekende hitte-isolasie en isolerende eienskappe. Hulle is bestand teen allerhande chemiese elemente, sowel as hoë temperature.

Visueel volg die boonste gedeelte van so 'n skoorsteen die kontoer van die keël. As die dak van vlambare materiale gemaak word, moet 'n vonkstopper in die tapse pyp aangebring word.


Wat is toebroodjie skoorstene

As die pyp met isolasie oorgetrek word en in 'n ander pyp met 'n groter deursnee geplaas word, kry ons 'n tuisgemaakte toebroodjie skoorsteen. Isolasie van die binnekant van die rookkanaal voorkom dat kondensasie vorm. Gevolglik roes die binneste metaaloppervlak nie baie lank nie.

Die afwesigheid van kondensasie en roes verminder die ophoping van roet aan die binnemure aansienlik. Daarbenewens beskerm die isolasie die buitenste oppervlak van die toebroodjie teen oorverhitting. Wat ook al vlamme in die ingewande van die stoof woed, die buitenste mure van die geïsoleerde skoorsteen sal net effens warm wees. Daarom is nog 'n groot voordeel van hierdie ontwerp verhoogde brandveiligheid.

Toebehore van vlekvrye staal

'N Toebroodjie skoorsteen is die veiligste ontwerp. Maar volgens die huidige sanitêre en boustandaarde benodig alle vlambare dele van die gebou en die dak naby die pyp spesiale beskermingsmaatreëls. Daarom moet die plekke waar die skoorsteen deur die vloere gaan en die daksparstelsel beskerm word met 'n nie-brandbare hitte-isolator.


Skoorsteen toebroodjie pype

  • Alle kategorieë
  • Algemene inligting 242
  • Turfbrikette 8
  • Brandstofbrikette 61
  • Houtskool 36
  • Brandhout 34
  • Houtkorrels 91
  • Rompkorrels 16
  • Strooikorrels 21
  • Turfkorrels 13
  • Houtsnippers, skaafsels, afval 44
  • Skoorstene 45
  • Energiekomplekse 10
  • Kaggels, stowe vir die huis 208
  • Komponente 17
  • Pirolise ketels (oonde) 25
  • Ketels vir vaste brandstof 111
  • Verhitting, energiebesparing 125
  • Projekte en dienste 4
  • Vullisverwydering en -verwydering 20

  • Skoorsteenbroodjies - korrekte installasie
  • DIY skoorsteen toebroodjie
  • Toesteldiagram van die skoorsteenbroodjie
  • Voorbereidingsinstallasie werk

Skoorsteenbroodjies - korrekte installasie

DIY skoorsteen toebroodjie

As die huis 'n kaggel het en 'n badhuis op die terrein gebou word, is die skoorsteenapparaat 'n integrale deel van die konstruksie. Moderne vervaardigers bied 'n groot aantal opsies vir die skep van verwarmingstelsels, maar elke eienaar kies die beste opsie, wat met sy eie hande gedoen kan word.


Skoorsteen toebroodjie - dit is een van die mees benodigde materiale in die konstruksie van stoofverwarming. Dit word verklaar deur die feit dat 'n broodjiepyp 'n groot aantal voordele inhou, waarvan die belangrikste veiligheid is.

Die skoorsteenbroodjie het sy naam gekry as gevolg van die feit dat dit kenmerkende ontwerpkenmerke het, wat die hoofelement van so 'n toestel is. Toebroodjie skoorstene bestaan ​​uit buite- en binnepype, waartussen daar 'n hitte-isolerende laag is.

Baie vervaardigers gebruik basaltvesels (minerale wol) as isolasie. Hul eienskappe is soortgelyk aan asbesvesels.

Mineraalwol is baie bestand teen die gevolge van verskillende chemiese elemente en hoë temperature. Dit word ook gekenmerk deur uitstekende klank- en hitte-isolasie-eienskappe.

Die dikte van so 'n laag minerale wol is 25-60 millimeter. Die binneband van die toebroodjie-struktuur is van vlekvrye staal. Die buitekant is gemaak van verskillende soorte materiaal. Eksterne elemente word meestal ook van vlekvrye staal gemaak, maar daar is ook koper, koper, ens.

Toesteldiagram van die skoorsteenbroodjie

Toebroodjiepype word van verskillende soorte vervaardig, verskil in deursnee en dikte van hitte-isolerende lae en is bedoel vir gebruik by verskillende temperature.


Die belangrikste vereiste vir die aansluiting van die skoorsteenbroodjie is digtheid. Die verbindings self is van verskillende soorte - flens, "koue brug", bajonet, ens.

Die toebroodjie skoorsteen het aansienlike voordele bo 'n enkele skoorsteen:

  • feitlik geen kondensasie nie
  • baie minder roet ophoop.

Dit alles help om langtermyn en betroubare werking van stoofskoorstene te verseker, waartydens hulle amper geen onderhoud benodig nie.

Kundiges beveel aan om toebroodjie skoorstene op alle soorte houthuise te installeer, aangesien hierdie pype meer vuurvast is.

Sandwich skoorstene verskil baie gunstig van hul eweknieë in baksteen.

Eerstens het sulke stoofskoorstene 'n meer estetiese en aantreklike voorkoms,

Tweedens is dit van vuurvaste materiale gemaak en weeg terselfdertyd baie minder as baksteen skoorstene.

Dit beteken dat u nie 'n spesiale basis (fondament) moet bou nie, daarom is hierdie metode meer ekonomies en winsgewend, veral vir diegene wat met hul eie hande herstel. Daarbenewens dien die installering van 'n toebroodjie skoorsteen as 'n waarborg dat die pyp nie korrodeer nie en betroubare gas- en dampdigtheid bied.

Daar moet onthou word dat dit verbode is om die toebroodjiepyp te gebruik as die buis wat direk bo die oondtoebehore geleë is.

Om die gevaar van brand te vermy, is die volgende aanbevelings verpligtend: as u die gevaarlikste gebied verbygaan (dak, balk, houtmuur en plafon), is 'n addisionele hitte-isoleringslaag nodig.

Die installering van hierdie tipe pype word op dieselfde manier uitgevoer as die installering van ander soorte - volgens twee beginsels.

  1. "Deur die rook." Dit beteken dat tasse vir kondensaatuitlate in die stelsel vasgemaak moet word.
  2. "Deur kondensaat". In hierdie geval is tee nie nodig in rookgasstelsels nie. Dit is nodig om dit op hierdie manier reg te stel: na die tee - "deur kondensaat", voor die tee - "deur rook".

As u vaste brandstof gebruik, is dit noodsaaklik om 'n toebroodjiepyp van hittebestande vlekvrye staal te installeer.

Voorbereidingsinstallasie werk

Om die skoorsteen veilig tussen vloere te laat beweeg, is dit nodig om die regte volgorde tydens installasie te volg. Die deurpassings deur die vloere kan met die hand gedoen word deur spesiale pype te gebruik.

Voordat die takpyp geïnstalleer word, moet dit eers voorberei word. Langs die takpypmure word 'n isolerende laag materiaal aangebring. Vir hierdie doeleindes word matte gebruik wat van basaltvesels (mineraalwol) gemaak is. Dan word die binneste sowel as alle aangrensende dele van die pyp geïsoleer.

Die volgende stap is die installering van die bus. Dit vereis eerstens 'n akkurate bepaling van die plek in die plafon waar die toebroodjiepyp geleë sal wees. Dan volg die merke, waarlangs 'n opening in die vloere gesny word. 'N Isolerende laag minerale wol word aangebring op die raakpunte tussen die takpyp en die plafon.

In hierdie stadium is die plafon reeds gereed vir die installasie van die skoorsteenbroodjie. Die pypelemente word deur die plafonblad gelei. In hierdie geval word die parameters van die pyp so bereken dat dit die skoorsteen heeltemal laat verbygaan en daar geen kontak met die plafon is nie. Elemente kan nie op sulke plekke saamgevoeg word nie.


Om addisionele hitteverwydering tussen die pyp en die spuitpunte te bied, is 'n lugversorgingsapparaat oor. Nadat u die skoorsteen deur die plafon gelei het, is dit nodig om die beskermingselemente van die takpyp te installeer. Hier is dit nodig om die vertikaliteit van die skoorsteenromp na te gaan.

Skoorsteeninstallasie Dit is die beste om die voorbeeld van tweestroomstelsels te gebruik. Elementmontage word van onder na bo uitgevoer, d.w.s. van verwarmingstoerusting. Tydens die installering moet die binnepyp van die toebroodjie binne die vorige pype gaan. Die buitepyp word met u eie hande op die vorige geplaas. Op hierdie manier is dit moontlik om 'n betroubare beskerming van die hitte-isolasie-laag teen kondensasie te verseker.

Die binnepyptoebroodjie vir stoofskoorstene word "deur kondensaat" geïnstalleer, wat die vloeiende water in staat stel om 'n hindernis in die vorm van 'n naat op die pyp te vermy, wat beteken dat daar geen lekkasie sal wees nie.

Om die maksimum betroubaarheid en duursame verseëling te verseker, word die skoorsteen geïnstalleer met behulp van seëlmiddels met 'n werkstemperatuur van minstens honderd grade.

Die t-stuk, elmboog, pypverbinding en ander elemente word met klemme met hul eie hande vasgemaak. Die t-stukke moet met 'n steunbeugel bevestig word, en vir elke 200 cm van die skoorsteen moet muurbeugels aangebring word.

Daar is belangrike besonderhede wat u in die volgende stappe moet oorweeg:

  • daar mag geen horisontale gedeeltes in die skoorsteen wees wat die lengte van een meter oorskry nie
  • pypkanale mag nie die gaspypleiding, elektriese drade en enige ander kommunikasie raak nie
  • wanneer 'n toebroodjiepyp deur enige tipe oorvleueling gelei word - muur, dak, plafon, moet pype geïsoleer met 'n verwarmer geïnstalleer word (isolasie moet uitgevoer word met inagneming van alle brandveiligheidsvereistes)
  • vir gereelde skoonmaak van die skoorsteenbroodjiepyp, moet u 'n oudit (spesiale gate met deure) of 'n bril (verwyderbare dele) installeer. Beklemtoon dat die pyp professionele skoonmaak benodig, wat betyds uitgevoer word en in ooreenstemming met alle standaarde.

As daar gedetailleerde instruksies, die nodige gereedskap en materiale is, is dit heel moontlik om 'n toebroodjiepyp met u eie hande te installeer. Die installering van toebroodjiepype waarborg 'n lang en betroubare skoorsteendiens.


Gebruik meganiese middele om die skoorsteen skoon te maak

Aanbevelings is ontwikkel vir die skoonmaak van die stoofskoorsteen van roet, wat op die mure neergesit word tydens die verbranding van brandstof. Dit dui aan hoe u die werk korrek en konsekwent moet uitvoer:

Maak die skoonmaakgate dig toe om te verhoed dat roet die kamer binnedring. Die vuurkasdeur is ook toe. As u 'n oop kaggel skoonmaak, bedek die kaggel met 'n klam lap.
Klim na die huis se dak. Verpligte gebruik van versekering word vereis. Daarbenewens moet u die skoorsteen nie in slegte weer skoonmaak nie, want u kan van die dak af vlieg en jouself breek of beseer.

Ondersoek die kanaal wat rook van die stoof verwyder, versigtig. As die dikte van die roetlaag minder as 2 mm is, is dit nie nodig om meganiese skoonmaak uit te voer nie, maar om die chemiese metodes te gebruik om die pyp skoon te maak.

Gaan die skoorsteen na of daar nie rommel is nie, of daar geen vreemde voorwerpe in is nie. As hulle daar is, moet u dit uithaal of met 'n lang stok afdruk.

Met 'n skoon skraper word 'n digte laag roet van die skoorsteenmure verwyder. Dan moet u uself bewapen met 'n korsie of 'n kwas met 'n deursnee wat effens groter is as die skoorsteen se deursnee en aanhou werk met hierdie toestelle.

Nadat die rookgaskanaal skoongemaak is, word skoonmaakgate oopgemaak waaruit vuil en roet verwyder word.

Wanneer 'n verstopping in die rookkanaal opgespoor word, word 'n spesiale kern gebruik, dit is 'n swaar metaalbal wat aan 'n sterk kabel vasgemaak is. Gooi die kanonkoeël versigtig in die middel van die rookkanaal, vermy die muurwande van die skoorsteen. Die kern kan ook gebruik word om gewig te gebruik wanneer 'n korsie of kwas gebruik word.

Dit is verbode om sportketels of ander swaar voorwerpe met 'n verplaasde swaartepunt as kern te gebruik, aangesien dit in die skoorsteen kan vassit as dit per ongeluk omgedraai word. In sulke gevalle is dit onmoontlik om dit te kry sonder om die struktuur af te breek.

Daarna word die vuurkas met 'n blaser skoongemaak. As u 'n oop kaggel met 'n reguit skoorsteen moet skoonmaak, is dit van bo en onder van die vuurkas skoon. Om sodanige skoonmaak uit te voer, is dit nodig om 'n spesiale metaalborsel te gebruik, met 'n stapelbare saamgestelde handvatsel, wat verleng kan word deur die gebruik van verlengstukke.

Soos u verstaan, kan die probleem van die skoonmaak van die skoorsteen van opgehoopte roet eenvoudig opgelos word. Uit die versamelde metodes kan u altyd een kies wat vir u meer aanvaarbaar is. In hierdie geval is dit nodig om die hoeveelheid roetafsettings wat op die skoorsteenrooster opgebou is, in ag te neem.

Enige metode om skoorsteen skoon te maak - chemies, natuurlik of meganies - kan met die hand gedoen word. Om dit te doen, is dit genoeg om die instruksies te bestudeer en die aanbevelings daarin duidelik te volg.

As u egter nie vertroue het in u sterk punte en vermoëns nie, of nie sulke vuil werk wil doen nie, kan u dit aan 'n professionele persoon oorlaat. Maar in beide gevalle, deur die skoorsteen skoon te maak, sal u beter trek en langer lewe hê.


Die samestelling van die skoorsteen uit toebroodjiepype

Die deurloop van die toebroodjiepype deur die dak is die belangrikste fase in die installasie van die skoorsteen, maar dit is nie die beginpunt nie. Dit is onmoontlik om voort te gaan met die installasie van die skoorsteen sonder voorbereiding. Dikwels kan die voorbereidende maatreëls vir verskillende soorte toebroodjiepype verskil, daarom moet dit duidelik gemaak word in die instruksies wat deur die vervaardiger gegee word.

Doen-dit-self-installering van 'n toebroodjiepype vir 'n skoorsteen moet van onder na bo gedoen word, dit wil sê vanaf die skoorsteenkanaal van die oond tot by die dak en verder. Onderhewig aan die voorafgaande studie van die nodige instruksies, is dit moontlik om die installeringswerk binne 1-2 dae sonder die betrokkenheid van spesialiste die hoof te bied. Dit sal minder tyd neem om die pyp deur die muur te trek as deur die dak. Dit is te wyte aan die feit dat dit in die tweede geval nodig is om aandag te gee aan die bestudering van die reëls vir die installering van waterdigting, dampversperring en warmte-isolering van die dak aan die verbindings van die horisontale oppervlak van die dak met vertikale elemente ons saak met 'n skoorsteen.

Skoorsteenuitlaat deur die plafon

Enige skoorsteenpyp is 'n moontlike ontstekingsbron. Dit is te wyte aan die feit dat die rooktemperatuur redelik hoog is.Enige, selfs die geringste oortreding wat tydens die installasie gepleeg word, kan 'n bron van gevaarlike gevolge word.

Die installasie van die skoorsteen deur die plafon moet begin met die vervaardiging van die deurgangseenheid. Die afmetings daarvan moet effens groter wees as die deursnee van die toebroodjiepyp. Danksy dit is dit moontlik om die kontak van die toebroodjie skoorsteen met alle oppervlaktes van brandbare materiale, soos hout, heeltemal uit te skakel.

Die samestelling sal baie vinniger en makliker wees as u 'n skoorsteen eenheid in 'n winkel koop. Al wat nodig is, is om dit in die plafon te plaas en aan alle kante met hitte-isolerende materiaal te bedek, wat die beste as basaltwol gebruik word. Dit is in staat om hoë temperature te weerstaan.

Wanneer u watte koop, is dit noodsaaklik om seker te maak dat dit tot 800 grade kan weerstaan. Watte met sulke weerstand kos meer, maar u kan nie die veiligheid van u eie huis bespaar nie.

Die deurlaatplafon-eenheid vir die skoorsteen uit toebroodjiepype kan onafhanklik gemaak word. As materiaal vir die uitvoering van sulke werk, moet asbes gebruik word, wat prestasie-eienskappe het wat voldoen aan die vereistes vir deurgangseenhede vir die installering van skoorsteenbuise.

Volgens die huidige boukodes en -regulasies, moet die skoorsteen deur die houtvloere op die dak en plafon gelei word, 'n afstand van minstens 380 millimeter vanaf die binnepyp van die skoorsteenbroodjie tot enige houtoppervlak hou. Dit is nie altyd moontlik nie. Die afstand tussen die balke maak dit nie moontlik om aan hierdie reël te voldoen nie. In so 'n situasie is dit nodig om die opening te vergroot met behulp van addisionele stawe.

As die afstand tussen die pyp en houtstrukture op die solder minder is as 38 sentimeter, moet dit addisioneel beskerm word teen hoë temperature. Vir hierdie doeleindes word aanbeveel om gegalvaniseerde metaalplate of asbesplate met 'n dikte van minstens 0,5 sentimeter te gebruik.

By die beskerming van houtelemente van die solder, vernis, balke, balke, ens., Is dit verkieslik om gegalvaniseerde lakens te gebruik. Dit is goed omdat hulle nie net die verspreiding van die vlam voorkom nie, maar ook die hitte eweredig kan versprei en voorkom dat dit op een spesifieke plek konsentreer. Gegalvaniseerde metaalplate is onder meer goed om die hitte-bestraling wat uit die pyp kom, te beskerm.

Metaalplate word eenvoudig geïnstalleer. Dit vereis nie spesiale montering nie U kan gewone naels gebruik.

Die ooglopende voordeel om deur die plafonne van toebroodjiepype te beweeg, is dat die afstand tot die naaste houtstrukture vir 'n gewone metaalskoorsteen minstens 50 sentimeter moet wees. Dit is dus byna onmoontlik om 'n gewone metaalpyp deur die plafon en dak in 'n klein gebou, soos 'n badhuis, te lei, daarom moet dit aan die muur vasgemaak word.

Uitlaat toebroodjie skoorsteen deur die muur

Soos blyk uit die bogenoemde, word die installasie van 'n skoorsteen uit toebroodjiepype gereeld gedoen. Danksy hierdie oplossing kan alle werk baie vinniger uitgevoer word en terselfdertyd kontak met pype met vlambare voorwerpe vermy.

Moenie toegee aan dwaling nie. Die buitekant van die skoorsteenkanaal, met 'n struktuur wat 'sandwich' genoem word, kan tot hoë temperature verhit. Dit is te wyte aan die feit dat daar aanvanklik toebroodjie skoorstene geskep is om die trekkrag te verhoog en nie brandveiligheid te bied nie. Dus word die buitenste deel van die skoorsteenpyp soms tot 300 grade warm. Daarom is die installering van die rookgaskanaal deur die muur die ideale oplossing.

In verband met bogenoemde, sal baie waarskynlik belangstel in die installering van die skoorsteen deur die muur self. Die volgende instruksies sal u help om al die nodige werk aan die installering van die toebroodjie skoorsteen te voltooi:

  • die eerste stap is om 'n toebroodjiepyp vir die skoorsteen te maak. Daar moet dadelik gesê word dat hierdie werk nie maklik is nie en dat die tydstip waarop dit geïmplementeer word, nie by die algemene tydsberekening van die installasie ingesluit is nie. Dit is baie winsgewender om klaargemaakte skoorsteenelemente in die winkel te koop. 'N Toebroodjiepyp kos ongeveer dieselfde as die materiaal om dit te maak. As daar besluit is om al die werk onafhanklik uit te voer, sal u basaltwol en pype van verskillende diameters benodig.
  • nadat al die elemente van die toekomstige skoorsteen voorberei is (gekoop of onafhanklik gemaak is), word die installasie uitgevoer. Dit begin met die berekening van die lengte van die horisontale elemente van die skoorsteen wat deur die muur lei.
  • dan volg die installasie van muurverdeling. Dit moet gevul word met nie-brandbare materiaal
  • die deurgangseenheid word met 'n deksel toegemaak, maar die isolasiepakking moet sigbaar bly. Die rande van die deksel is toegemaak met materiale wat vir die buitekant van die huis gebruik word
  • Nadat die toevoermontering gemonteer is, moet u direk na die installasie van die skoorsteen gaan. Pype moet in mekaar geplaas word en elke 150-200 sentimeter met spesiale hakies vasgemaak word.

Hoe kan u 'n toebroodjie skoorsteen deur die muur monteer? Daar is drie hoofreëls. Eerstens moet die nate van die toebroodjiepyp na die muur gedraai word. Tweedens moet die bus soveel as moontlik teen vuur beskerm word. Derdens moet u seker maak dat al die komponente van die skoorsteen vertikaal en horisontaal is.

Skoorsteen toebroodjie deur die dak

Die gang deur die dak is volgens dieselfde beginsels gerangskik as deur die plafon. Met ander woorde, die hoofreël is dat houtstrukture voldoende beskerm word en dat die skoorsteen ver daarvan is.

In sommige gevalle moet dit addisioneel beveilig word wanneer u die toebroodjiepype deur die solder lei. Dit is nodig in 'n situasie waar die buitenste deel van die skoorsteen aansienlik bo die dak uitstyg. As bevestigingstruktuur kan u draadjies of 'n raam gebruik.

Vir die deurvoer van die skoorsteen vanaf die toebroodjiepype deur die lae van die dak word 'n spesiale snit gebruik. Dit kan in 'n gespesialiseerde winkel gekoop word, met inagneming van die materiaal wat gebruik word vir die installering van die dak.

Om die skoorsteenbroodjie deur die dak op te haal en te verwyder, moet u die volgende opeenvolging volg:

  • die eerste stap is om 'n gedeelte van die daktert af te takel. Die deurgang vir die pyp moet baie groter gemaak word as die skoorsteen self, waarvan die deursnee minstens 10 sentimeter aan elke kant toegevoeg moet word.
  • dan word die snyelemente vasgemaak. Dit moet geïnstalleer word met 'n beduidende oorvleueling op die dakmateriaal, minstens 10 sentimeter
  • Nadat die groef geïnstalleer is, moet die nate versigtig verseël word. Dit sal toekomstige lekkasies vermy.
  • daarna kan u die pyp installeer en dit met gegloeidraad vasmaak
  • bo-op die skoorsteen geïnstalleer word. Dit word vasgemaak met self-tikskroewe of ander hegstukke.
  • Uiteindelik is dit nodig om al die nate wat sonder toesig gelaat is, noukeurig te verseël. Dit kan gedoen word met smeltgebonde of selfklevende dakmateriaal. In sommige gevalle word 'n spesiale waterdigtingskous in die vorm van 'n piramide aangebring.

Wanneer u 'n skoorsteen van toebroodjiepype installeer, moet u onthou dat al die bogenoemde reëls nie verniet uitgevind is nie. Dit is gebaseer op praktiese navorsing en brandstatistieke. Hulle moet dus streng nagekom word, en dan sal die huis nie 'n treurige voorbeeld vir ander word nie.


Skoorsteen toebroodjie pyp prys

Wanneer u produkte van vervaardigers of hul amptelike verteenwoordigers koop, kan u seker wees dat u 'n gesertifiseerde produk van hoë gehalte sal koop. Die reeks aanlynwinkels en gespesialiseerde afdelings bevat nie net die pype self nie, maar ook 'n aantal fabrieksbuigings, t-stukke, toebehore en ander verwante produkte, wat maklik in katalogusse gevind kan word. As die toebroodjie-skoorsteen voorsiening maak vir deurgang deur die dak, kan u ook 'n standaard daksny hier bestel.

As u na die werf gaan, voordat u 'n toebroodjie skoorsteen aanbring, kan u kundige advies kry oor enige aangeleentheid wat belangstel. Vir diegene wat van plan is om 'n skoorsteenbroodjie met hul eie hande te installeer, bied aanlynwebwerwe inligting oor verskillende samestellingsvoorbeelde en die belangrikste installasiepunte.

Die pryse wat in die katalogusse aangedui word, is tekenend en is onderhewig aan verpligte verduideliking by die bestuurders van maatskappye en aanlynwinkels.

Prys van toebroodjiepype vir skoorsteeninstallasie:

VervaardigerVlekvrye staal toebroodjiepyp, lengte 1 m
Deursnee, mmMetaaldikte, mmprys, vryf.
uiterlikebinneland
NEST maatskappy2201200,51490
2301300,51600
2401400,51670
2501500,51760
2601600,51850
Smirnov-maatskappy2001200,51480
Ferrum PC2001100,51970
2001150,51985
2001200,51990
2001300,52030

Nuttige raad! Voordat u 'n toebroodjiepyp koop, is dit die moeite werd om die volledige skoorsteenstelsel met die bestuurder te bespreek en vertroud te raak met die reëls vir die gebruik van skoorstene.

Sommige maatskappye is besig met die implementering van stelsels vir die verwydering van verbrandingsprodukte, wat reeds soveel moontlik ingesamel is. Deur so 'n struktuur aan te skaf, kan u die arbeidsintensiteit verminder en die tyd verminder om 'n toebroodjie skoorsteen met u eie hande te installeer. Daarbenewens waarborg die volledigheid van die modulêre ontwerp met verskillende seëls die digtheid en betroubaarheid van die skoorsteenstelsel.

Danksy 'n wye verskeidenheid toebroodjiepype van verskillende diameters, sowel as toebehore en toebehore daarvoor, kan u skoorstene self monteer, volgens die reëls en voorskrifte. Volg die aanbevelings van professionele persone en gebruik as voorbeeld die instruksievideo oor hoe om 'n skoorsteen uit 'n toebroodjiepyp te installeer.


Kyk die video: Cheesy chakalaka braaibroodjies. Food. Woolworths SA


Vorige Artikel

Gronderwing deur die wet

Volgende Artikel

Flowers Expo - uitstalling van ontdekkings